Kiedy występują dni płodne i dni niepłodne?

Witam.   Chciała bym spytać czy jest jakieś prawdopodobieństwo , że zaszłam w ciążę? Cykl trwa u mnie ok. 28 - 29 dni ( 14.07 - 18.07 i następną menstruację miałam 12.08 - 16.08) i współżyłam 26.08 i 5.09 bez zabezpieczenia czy mogę być w ciąży? Na test podobno za wcześnie.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dobrze, że podała Pani przybliżoną długość cyklu, jednak tak naprawdę miarodajna jest analiza cyklów z okresu trwającego około roku. Dlatego moją odpowiedź należy traktować jako wskazówkę, a nie jako pewność.

Owulacja jest zawsze 14 dni PRZED miesiączką, więc jeśli pani cykle trwają 28-29 dni, to można się spodziewać owulacji mniej więcej 14 lub 15 dnia cyklu. Plemniki żyją około 72 godzin, więc do zapłodnienia mogło dojść przy współżyciu w dniach od 11 dnia cyklu (14 - 3=11) do 15 dnia cyklu. Komórka jajowa żyje około 12 godzin. Rozumiem, że 16.08 był pierwszym dniem miesiączki, czyli pierwszym dniem cyklu, więc 26.08 był jedenastym dniem cyklu. Mogło więc z dużym prawdopodobieństwem dojść do zapłodnienia. Dzień 5.09 był 21. dniem cyklu, więc w tym dniu raczej do zapłodnienia nie mogło dojść.

Niektóre testy owulacyjne można robić już po 10 dniach od spodziewanego zapłodnienia (czyli u Pani 21.08). Większość testów można zrobić pierwszego dnia spodziewanej miesiączki, czyli u Pani około  13.09 lub 14.09.