Stosunek 11 dni po okresie a szanse na ciążę

witam mam regularny okres co 29 dni ostatni okres miałam 09.07.14r współżyłam z narzeczonym 20 i 21.07. staramy sie o dziecko czy mogło dojsc do zapłonienia ?? kiedy moge zrobic test zeby byc pewna ??

Lek. Magdalena Pikul

Witam. W opisanym przypadku nie można wykluczyć ciąży. Test proponuję wykonać dwa tygodnie od zbliżenia. PS Dla cyklu 29 dniowego owulacja teoretycznie przypada na 15 dzień cyklu. Najlepszy dzień na stosunek podczas starania się o dziecko to dzień przed owulacją czyli w Pani przypadku okolice 14 dnia cyklu.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Tak, mogło dojść do zapłodnienia. Test ciążowy należy wykonać minimum 14 dni od stosunku potencjalnie skutkującego ciążą lub w dniu spodziewanej miesiączki, jeśli ta nie pojawi się. Najczulszą metodą jest oznaczenie ilościowe beta-hCG we krwi. Test ten można wykonać już po 8-12 dniach od potencjalnego zapłodnienia (zależy od sposobu oznaczania w laboratorium).