Możliwość zerwania ścięgna palca podczas upadku u 48-latki chorującej na reumatoidalne zapalenie stawów

Nieruchomość palucha dużego prawej stopy. Od 2-ch m-cy nie zginam paliczka dalszego palca . Biegam . W czasie treningu upadłam, zauważyłam brak ruchomości w palcu. Rtg wykazało niewielką ostrogę pięty. Wizyta u ortopedy, możliwe zerwanie ścięgna palca.Choruję na RZS od 10 lat GRAŻYNA

Szanowna Pani,
Jeśli rzeczywiście nie może Pani zgiąć stawu międzypaliczkowego palucha i doszło do tego nagle - przyczyną może być zerwanie ścięgna tzw. FHL (czyli zginacza długiego). U osób z rzs spontaniczne zerwania ścięgien się zdarzają, choć dość rzadko dotyczą one tego właśnie ścięgna. Odpowiedzią na to, co tak naprawdę uległo uszkodzeniu jest dokładne badanie kliniczne Pani stopy - do zdiagnozowania zerwania FHL nie jest konieczne żadne inne badanie poza dokładnym zbadaniem przez ortopedę specjalizującego się w stopach. Oczywiście można wspomóc się badaniami dodatkowymi (USG lub MRI), ale również należy wykluczyć inne przyczyny.
Pozdrawiam, Dr n.med. Paweł Kołodziejski chirurg stopy specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu