MPV poniżej normy po operacji wyrostka robaczkowego

Dzień dobry. Jestem Małgorzata. Mam 34 lata. Dwa miesiące temu miałam operację wyrostka robaczkowego tradycyjną metodą. Po dwóch tygodniach po operacji badanie krwi wykazało mpv poniżej normy. Od trzech tygodni mam opuchliznę śródstopia aż do kostki bez bolesności. Chirurg i ortopeda nic nie stwierdził. Ortopeda przepisał cyclo 3 fort ale nie pomaga. Aktualne wyniki -doszedł mchc poniżej normy we krwi a mpv dalej poniżej normy. Proszę o poradę.

Witam. Jeśli wyniki znajdują się nieznacznie poniżej normy, a pozostałe parametry morfologii są w normie, odchylenia raczej nie mają znaczenia klinicznego. Mogą jednak świadczyć o niedoborze żelaza w organizmie.

MPV to wskaźnik, na podstawie którego określa się średnią objętość płytek. Trzeba wiedzieć, że wahania tego parametru są duże i związane często z błędami aparaturowymi (czasami zbite białka krwi aparat bierze za płytkę krwi). Dlatego niewielkie odchylenia w tym zakresie są dopuszczalne i nieistotne klinicznie (nie podaje Pani jaki jest wynik, a jakie są normy w przypadku Pani laboratorium). Co do obrzęku śródstopia to zapewne jakaś całkiem niezależna sprawa od badań laboratoryjnych i bez badania bezpośredniego trudno mi napisać z czym może być związana skoro nawet chirurg ogólny (wykluczenie sprawy naczyniowej) i ortopeda (związanej z aparatem ruchu) nie wiedzą. Można jeszcze w tym względzie wykonać badania laboratoryjne w kierunku choroby reumatoidalnej i dny moczanowej. O wszystkim powinien zadecydować lekarz prowadzący.