Zazwyczaj planuje się kontrolne wizyty i badanie ginekologiczne co 3 miesiące przez pierwsze dwa lata po leczeniu, później odstępy między kontrolami wydłuża się. Zaleca się także (choć są i przeciwnicy), aby wykonywać badanie cytologiczne ze szczytu pochwy 1x w roku przez 20 lat po leczeniu. Jeżeli myśleć o wznowie to może ona być tzw miejscowa, czyli właśnie w pochwie, nad pochwą w miednicy mniejszej (ocena w badaniu ginekologicznym, cytologicznym i ew. usg przezpochwowe), oraz wznowa może być regionalna (np. węzły chłonne) lub odległa. Objawy które mogłyby zaniepokoić: upławy, krew w pochwie, bóle podbrzusza, okolicy krzyżowej kręgosłupa, obrzęk/zakrzepica w kończynach dolnych, bóle okolicy kręgosłupa, nerek, zmiany w oddawaniu moczu, krew w moczu, chudnięcie mimo prawidłowego odżywiania, duszność, szybsza męczliwość, wstręt do jedzenia i inne, niespecyficzne, nowe objawy. Warto stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego kontrolę po leczeniu. Istnieje też dodatkowa opcja, jeszcze nie standardowa, warta przeanalizowania, tj, szczepienie przeciw wirusowi HPV - ze względu na potencjalne korzyści, które można odnieść, oraz praktycznie brak powikłań.
Witam ,szczegóły POWINIEN omówić z Panią lekarz prowadzący!!! z.żurawski
Ocenia się, że około 75 % chorych z zaawansowaną chorobą nowotworową wymaga stałego leczenia przeciwbólowego. W grupie chorych z przerzutami nowotworowymi odsetek ten sięga 100 %.
Ból jest wywołany bezpośrednio przez guz nowotworowy oraz w wyniku niszczenia tkanek otaczających; naciekania nerwów, tkanek miękkich, kości i narządów wewnętrznych. Często jest spowodowany zaburzeniami funkcji innych narządów, uszkodzonymi przez rozrastający się nowotwór.
Ból może być też następstwem leczenia samej choroby nowotworowej. Przykładem jest ból tkanek, rozciętych podczas zabiegu operacyjnego, ból generowany przez uszkodzone w wyniku radioterapii nerwy, ból związany z zapaleniem tkanek, spowodowanym przez stosowane do leczenia nowotworów środki chemiczne (np. zapalenie pęcherza moczowego) lub ból wywołany przez zmiany popromienne.
Leczenie bólu, poza podawaniem środków przeciwbólowych powinno opierać się na ocenie jego przyczyny, a następnie wdrożeniu takiego sposobu postępowania, którego celem jest zlikwidowanie lub zmniejszenie tej przyczyny.
W leczeniu bólu nowotworowego opracowano skuteczny schemat postępowania tzw drabina analgetyczna. Schemat wyróżnia trzy stopnie intensywności leczenia - zależnie od poziomu odczuwania bólu. Farmakoterapia wg wskazań drabiny może być skuteczna u 70–90 % chorych z bólami nowotworowymi.
W leczeniu bólów nowotworowych powszechnie stosuje się również leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne oraz inne metody:
blokady
neurolizy
leczenie paliatywne.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jakie badanie po skończeniu chemio- i radioterapii w przypadku raka odbytu – odpowiada Dr n. med. Grzegorz Luboiński
- Stan po operacji mastektomii raka hormonozależnego – odpowiada Lek. Zbigniew Żurawski
- Opis wyniki badania raka piersi – odpowiada Dr n. med. Grzegorz Luboiński
- Wskazania do chemioterapii przy stabilizacji przerzutów do wątroby – odpowiada Dr n. med. Grzegorz Luboiński
- Usunięcie czerniaka złośliwego zza ucha – odpowiada Jan ZajÄc
- Rak płaskonabłonkowy rogowaciejący szyjki macicy – odpowiada Lek. Zbigniew Żurawski
- Szanse na wyleczenie raka szpiku kostnego – odpowiada Lek. Magdalena Pikul
- Rodzaj chemioterapii dla 29-latka – odpowiada Dr n. med. Grzegorz Luboiński
- Poziom bilirubiny a rak główki trzustki – odpowiada Dr n. med. Grzegorz Luboiński
- Rak kory nadnercza a rokowania – odpowiada Dr n. med. Grzegorz Luboiński