Na czym polega posiew przy zapaleniu brzegów powiek?

Dzień dobry. Chciałabym się dowiedzieć na czym polega posiew przy zapaleniu brzegów powiek i jak jest wykonywany? Pozdrawiam.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Dzień dobry, pobranie posiewu polega na pobraniu wydzieliny z brzegów powiek przy pomocy jałowego patyczka z wacikiem, podobnego do tego, jaki używany jest do czyszczenia uszu. Wacik jest następnie dostarczany do laboratorium, gdzie na specjalnych podłożach ("po posianiu") próbuje się wyhodować i zidentyfikować wykryte patogeny.