Na czym polega zabieg uwolnienia ścięgna prostownika w palcu wskazującym?

Witam na czym polega zabieg uwolnienie ścięgna prostownika w palcu wskazującym i o po takim zabiegu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zabieg uwalniania ścięgna zaleca się w przypadku pojawienia się tzw. zatrzaskiwania palca. Pacjent zwykle skarży się na trudności ze zginaniem i prostowaniem chorej części ciała. Palec nie funkcjonuje prawidłowo, jego ruch powoduje ból i wymaga wysiłku, co utrudnia wykonywanie wielu prostych czynności. Palec ma także tendencję do pozostawania w zablokowanej pozycji.

Zabieg polega na uwolnieniu ścięgna ze zrostów. Wykonywany jest zwykle w znieczuleniu miejscowym, a pacjent niejednokrotnie może opuścić placówkę jeszcze tego samego dnia. Operacja trwa kilkadziesiąt minut i polega na przecięciu zrostów ścięgna z okolicznymi strukturami np. pochewki włóknistej chorego ścięgna. Wykonanie zabiegu przywraca palcu swobodę ruchów.

Rękę należy nosić w temblaku przez około cztery tygodnie w celu prawidłowego zagojenia się rany. Po operacji rozpoczyna się proces rehabilitacji, który trwa średnio 6 tygodni.

Proszę zapoznać się także z innymi podobnymi pytaniami zamieszczonymi na naszym portalu.

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przeciecie-troczka-a-rehabilitacja-i-cwiczenia

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-palec-trzaskajacy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.