Nabrzmiała i boląca pierś - jakie badania powinnam zrobić?

Mam 30 lat (kobieta). Od kilku miesięcy czuję dziwny ból w prawej piersi. Byłam już parę razy u lekarza i nic nie stwierdził. Pierś jak bolala, tak boli. Nie czuję żadnego guza, zgrubienia. Jednak od ok. 2 miesięcy, niezależnie od fazy w jakiej się znajduję (mam na myśli miesiączkę, przed lub po) cały czas czuję ból, obrzęk, nadwrażliwość na dotyk. Ok. tygodnia temu w nocy obudził mnie palący ból sutka. Mam również od paru dni powiększone, widoczne żyły na piersi. Żadnych zmian skórnych nie zauważyłam. Czy to rak? Jakie badania powinnam zrobić?

Iza

Witam serdecznie.

Bolesność piersi nie jest objawem charakterystycznym dla nowotworu. Jest to z kolei częsty objaw występujący u kobiet w okresie rozrodczym, zwykle związany ze zmianami hormonalnymi lub zaburzeniami proporcji hormonów w organizmie.

Oczywiście warto się przebadać - najlepiej u lekarza ginekologa. Lekarz Panią zbada, zaleci USG piersi lub badania hormonalne. Jeżeli wszystko będzie w porządku, należałoby szukać innej przyczyny, która być może nie jest związana z tkanką piersi. Warto w takiej sytuacji zrobić RTG klatki piersiowej (zmiany w kręgosłupie, które mogłyby powodować np. nerwobóle).

Pozdrawiam serdecznie