Nadmierne owłosienie na rękach od dłoni do ramion, udach, twarzy i brzuch

Pół roku temu zauważyłam u siebie nadmierne owłosienie: na rękach od dłoni do ramion, udach twarzy i brzuchu. Mam też skąpe miesiączki które trwają 3 dni a kiedyś były dłuższe. Martwi mnie też wygląd narządów płciowych wargi sromowe większe są rozszerzone a pomiędzy nimi wystaje płat skóry. Z jednej strony więc chyba to nie jest warga sromowa mniejsza. Ogólnie to wargi sromowe większe nie zakrywają nic i wszystko jest na wierzchu i jest powiększone. Czy opisane objawy są normalne?

Dzień dobry,

Z uwagi na zgłaszane przez Panią objawy warto wykonać badania hormonalne w kierunku podwyższonego poziomu androgenów. Hiperandrogenemia może być przyczyną zgłąszanych przez Panią zmian i zaburzeń. Należy ustalić jej przyczynę.Warto na początek oznaczyć stężenie testosteronu, SHGB (lub wolnego testosteronu), androstendionu oraz DHEA-S. W razie potrzeby do rozważenia bardziej szczegółowe badania. Warto wykonać usg ginekologiczne pod kątem PCOS i ocenić w usg nadnercza. Najpierw proszę odwiedzić endokrynologa, który po zbadaniu Pani i zebraniu dokładnego wywiadu lekarskiego ukierunkuje Panią tak, aby zminimalizować koszty badań i nie wykonywać tych, które okażą się zbędne.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz