Nawracające bakteryjne zapalenie pęcherza moczowego: czym może być spowodowane?

Siedem miesięcy temu wykryto u mnie gronowca w moczu. Leczyłam się antybiotykami. Podczas ich brania nie czułam bólu przy oddawania moczu, skończyłam je brać i od nowa bolał mnie pęcherz. Dostałam następne antybiotyki, ale też nie pomogły. Byłam u 3 urologów, ale do tej pory nie czuję jakiejkolwiek poprawy, pomimo kontrolnych badan moczu i posiewów, które wyszły dobrze (nie wykryto bakterii). Dzisiaj odebrałam posiew i znowu mam jakąś bakterię o nazwie enterococcus faecalis. Dodam, że mialam zrobione usg i wszystko dobrze. Oprócz tego badam się ginekologicznie. Czym może być spowodowane nawracające bakteryjne zapalenie pęcherza?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Nawracające zapalenia dróg moczowych u kobiet, w tym zapalenia pęcherza moczowego związane są przede wszystkim z czynnikami anatomicznymi tj. krótka i szeroka cewka moczowa, ujście cewki blisko odbytu. Dodatkowo częstymi czynnikiem sprawczym są zaniedbania higieniczne okolic intymnych, albo co najmniej błędne podcieranie się po defekacji - zawsze powinno być wykowywane w kierunku od sromu ku tyłowi - nigdy odwrotnie!, gdyż bakterie z okolic odbytu mogą się przenieść w okolice ujścia cewki moczowej i dalej do dróg moczowych.
Zresztą bakteria Enterococcus faecalis jest takim właśnie patogenem jelitowym.

Do innych czynników sprzyjających zakażeniu dróg moczowych zalicza się nieodpowiednie pH moczu (zbyt zasadowe) spowodowane np. przez złą dietę. Jedzenie produktów zawierających dużo witaminy C poprawia kwasowość moczu.

Proponuję przedyskutować czynniki ryzyka zakażenia dróg moczowych występujące u Pani ze swoim lekarzem rodzinnym i w miarę możliwości je wyeliminować.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.