Nawracające ból pod prawym żebrem

Witam! od ponad roku mam nawracający ból pod prawym żebrem, uciskowo-kolkowy, lekarze POZ i gastrolog po badaniach stwierdzili że to ibs, nie wykonujac kolonoskopii i gastroskopii, nie wykonali tez badań w kierunku helibacter pyroli, patrza na mnie z politowaniem i maja mnie dosć, a mnie ciągle boli, nic nie pomaga, prosze o wskazówki, jestem po 2 cieciech cesarskich

Zespół jelita drażliwego rozpoznaje się na podstawie charakterystycznego wywiadu. Nie jest konieczne wykonywanie kolonoskopii. Tym bardziej nie potrzeba wykonywać gastroskopii, którą wykonujemy przy podejrzeniu choroby żołądka i dwunastnicy. Zakażenie Helicobater jest bardzo rozpowszechnione i co prawda może doprowadzać do choroby wrzodowej ale nie musi. Nie ma żadnego związku z ZJD. Jeśli ktoś jest po prostu ciekaw czy jest zakażony Helicobacter może zrobić sobie test kału na antygen Helicobacter pylori. Jesli będzie dodatni można poprosić lekarza o próbę eradykacji czyli zabicia bakterii. Robimy to jednak profilaktycznie zapobiegając chorobom żołądka i dwunastnicy. Leczenie zaś ZJD jest niestety niełatwe i długie. Pozdrawiam.