Nawrót liszaja płaskiego

DZIEN DOBRY MAM LISZAJ PLASKI,BRALEM NA NIEGO ANTYBIOTYK,MASC ROBIONĄ ,,, MAM GO POL ROKU,JUZ GO PRAWIE NIE BYLO,LECZ NIESTETY POWROCIL ,CO ROBIĆ?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, przyczyny liszaja płaskiego nie są znane, ale nie jest to zakażenie bakteryjne, jest związany z różnymi chorobami autoimmunologicznymi. W terapii miejscowej stosowane są maści glikokortykosteroidowe, a w terapii ogólnej stosuje się glikokortykosteroidy oraz fototerapię (PUVA), w przypadkach opornych wykorzystuje się cyklosporynę i retinoidy. Proszę zgłosić się do dermatologa, który zleci właściwe leczenie. Pozdrawiam.