Jak leczy się liszaj twardzinowy?

Od ponad trzech lat zmagam się z liszajem twardzinowym.Kiedy mówię o tym lekarzom wydają się być zdziwieni.Zasiegalam rady u ginekologa,dermatologa internisty Nikt mi nie pomógł.Wszystkie przypisywane mascie nie są skuteczne.A to piecze,swędzi,boli.W internecie piszą,że kiedyś ten liszaj był uważany za przedrakowy stan.Czy w Polsce leczy się te przypadłość?Jestem zrozpaczona.

W leczeniu ogólnym wykorzystywana jest witamina E. W przypadku zmian bardzo rozległych lub pęcherzowych zaleca się stosowanie glikokortykosteroidów doustnie. Niekiedy stosuje się również PUVA, głównie u chorych ze zmianami zlokalizowanymi na tułowiu i kończynach.

W przypadkach zmian pęcherzowych na narządach płciowych stosowane jest chirurgiczne usunięcie zmiany.