Co oznacza ta zmiana na penisie?

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie pewnej zmiany. Zacznę od tego, że rok temu stwierdzono u mnie liszaj twardzinowy. Wizyty mam co ok. 4 mies u dermatologa, ostatnia była 2 mies. temu. Od około 11 mies na żołędziu mam płaską coś jakby płytkę, która w środku jest przezroczysta. Jest ona mała ok.4mm.Aby ją zauważyć potrzebne jest oświetlenie, bo nie wrzuca się bardzo w oczy. Dodam, że czasami mam problemy z oddaniem moczu, w sensie po oddaniu moczu czasami szczypie. Na ostatniej wizycie lekarz przepisał mi Alantan, wcześniej byłem leczony Protopiciem. Mam 19 lat. Czy to może być rak? Czy może zmaina łagodna? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

liszaj twardzinowy należy do schorzeń powodujących zmiany skórne. Występuje on częściej u kobiet, ale potrafi dotknąć także mężczyzn. Co do Pana pytania, czy może się on przerodzić w nowotwór złośliwy, to odpowiedź brzmi: tak. Dotyczy to jednak nieleczonych zmian, ponieważ sama zmiana jest niezłośliwa i nie należy do grupy nowotworów.

W leczeniu tego schorzenia stosuje się specjalne maści, które w swoim składzie zawierają glikokortykosteroidy, niekiedy można też stosować antybiotyki, a w skrajnych przypadkach potrzebny jest zabieg chirurgiczny. Powinien Pan dalej stosować się do zaleceń dermatologa i chodzić na wizyty kontrolne.

W linku poniżej znajdzie Pan więcej informacji o liszaju twardzinowym, sposobach jego leczenia i ewentualnych powikłaniach:

https://portal.abczdrowie.pl/liszaj-plaski

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.