Jak leczyć liszaj przewlekły sromu?

Witam , mam 30 lat. Pani ginekolog- onkolog na podstawie wykonanej biopsji i wulwoskopii stwierdziła u mnie liszaj prosty przewlekły sromu. Dotychczasowe leczenie to maści przeciwgrzybicze sterydy oraz emolienty . Jednak zmiany na sromie nasilają się . Powstały grudki i przebarwienia brązowo- szare . Chciałabym się poddać terapii fotodynamicznej. Stąd moje pytanie : na ile skuteczna jest fotodynamika ? I czy jest szansa żeby te grudki i przebarwienia znikły ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

liszaj miejsc intymnych powoduje uporczywe objawy i jest przyczyną dużego dyskomfortu. Przyczyny powstawania tej zmiany, nie są do końca poznane. Uważa się, że schorzenie ma podłoże autoimmunologiczne, genetyczne, infekcyjne oraz hormonalne.

Do tej pory leczenie liszaja miejsc intymnych obejmowało przede wszystkim miejscowe leczenie silnymi glikokortykosteroidami (GKS) i estrogenem, wraz z nawilżaniem oraz natłuszczaniem chorej tkanki kremami na bazie kwasu hialuronowego lub lipidów. Jednak tego typu leczenie najczęściej przynosi czasowe efekty i jest obarczone częstymi nawrotami choroby. Ponadto nie może być stosowane długotrwale ze względu na skład leków. Fotodynamika jest innowacyjną metodą leczenia zmian przednowotworowych sromu i szyjki macicy. Obecnie metoda fotodynamiczna jest przedmiotem badań klinicznych, ale wiele wskazuje na to, że w przyszłości stanie się standardową metodą terapeutyczną w leczeniu onkologicznym. Dotychczas fotodynamika znalazła zastosowanie w procesie diagnozowania zmian na sromie i szyjce macicy, a także w leczeniu wybranych zmian dysplastycznych i niektórych chorób sromu.

Wydaje się, że ten rodzaj leczenia miałby uzasadnienie w Pani przypadku. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami poniżej.

https://portal.abczdrowie.pl/fotodynamika-w-leczeniu-zmian-przednowotworowych-sromu-i-szyjki-macicy

Dodatkowe może Pani przedsięwziąć działania wspomagające przeciwdziałanie rozwojowi schorzenia opisane w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-sromu-przyczyny-objawy

https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-sromu

Należą do nich między innymi: noszenie bielizny bawełnianej i przewiewnej; przestrzega się przed noszeniem stringów), stosowanie kosmetyków o pH zbliżonym do pH pochwy (o wartości 5,2) i środków przeznaczonych do prania odzieży alergików lub dzieci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.