Niedoczynność tarczycy a stosowanie Letroxu

Witam. Choruję na niedoczynność tarczycy od kwietnia zmieniłam lekarza i leki biorę teraz Letrox 100. Lekarz zlecił mi ostatnio kilka badań i oto wyniki: glukoza 96.4, tsh 3,616, anty TPO 40,50, witamina D3 40,17, w hematologi podkreślone MCV 98,9,MPV 187, ostatnie badanie Insulina po obciążeniu (75g krew pobrana godzinę po wypiciu) wynik 51,96, póki co lekarz zlecił dietę bezglutenową....chciałabym zapytać co mogą oznaczać takie wyniki badań ? ps. Mam 34 lata.

Dzień dobry,

TSH co prawda w zakresie wartości prawidłowych podawanych przez laboratoria, aczkolwiek średnie TSH w Pani wieku , w grupie osób ze zdrową tarczycą wynosi około 1,6, a więc po zbadaniu Pani warto zastanowić się nad zwiększeniem dawki leku - ale zależy to od badania Pani i dobrze zebranego wywiadu dotczącego potencjalnych objawów. MCV nieco za wysokie, jeśli nie spożywa Pani regularnie alkoholu, to proszę oznaczyć sobie stężenie Vit B12 we krwi, ew, być może będzie potrzebna suplementacj wit B12 i kwasem foliowym, bo krwinka jest za duża. Hipoglikemia po 1 h testu wskazuje na jej reaktywne pochodzenie - warto skonsultować się z diabetologiem, który wyda Pani odpowiednie zalecenia.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz