Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 2 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Najważniejszy element samokontroli w cukrzycy

Samokontrola, tak jak zmiana diety czy regularna aktywność fizyczna stanowi nieodłączny element leczenia cukrzyca. Obejrzyj film i dowiedz się, jak się kontrolować w tej chorobie.

Wygląda na to, że może Pan mieć tzw. hipoglikemię reaktywną wynikającą z nadreaktywności Pańskiej trzustki. Warto kupić sobie glukometr, mierzyć codziennie cukry na czczo i 2 h po posiłkach (hipoglikemia reatkywna często występuje nawet 3-4 h po zjedzeniu obfitego posiłku. Proszę mierzyć cukry również w sytuacji, gdy gorzej się Pan czuje. Z wynikami warto udać się do diabetologa. Takie objawy co prawda rzadko, ale mogą zapowiadać rozwój cukrzycy w przyszłości. W Pana przypadku ważny jest wywiad rodzinny - czy ktoś z rodziny chorował na cukrzycę itd. Jeśli okaże się, że jest to hipoglikemia reaktywna, to powinien Pan jeść częściej,ale mniej obfite posiłki o niższym indeksie glikemicznym i powinno to rozwiązać problem hipoglikemii (zbyt niskiego poziomu cukru we krwi),

Pozdrawiam serdecznie.


Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy