Zjedzenie sporej ilości słodyczy dzień przed krzywą cukrową

Witam. Jestem w 25 tyg. ciąży ,ostatnio robiłam krzywą cukrową gdzie na czczo wyszedł wynik 85mg , po spożyciu 75g glukozy i 60min wynik wynosi 207mg a po 120min 163mg . Dzień wcześniej wieczorem zjadłam dosyć sporo słodyczy -czekoladę ,dużo słodkich cukierków ,piłam słodkie soki owocowe oraz jadłam pizze , przeczytałam potem że przed krzywą cukrową dzień wcześniej zaleca się raczej lekką dietę szczególnie bez słodyczy. Czy to mogło wpłynąć jakoś na interpretację wyników ?

Dzień dobry,

Na ok. 3 dni przed wykonaniem testu OGTT z 75 g glukozy nie powinniśmy zmieniać swojej dotychczasowej diety. Pani wyniki wskazują na cukrzycę ciążową, polecam link dotyczący rozpoznawania, w którym opisałem m.in. kryteria rozpoznania cukrzycy ciążowej:
https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-mozemy-rozpoznac-cukrzyce-ciazowa

Z uwagi na to, że Pani dieta mogła mieć nieznaczny wpływ na wyniki wskazane byłoby powtórzenie testu. Jest jeszcze druga opcja, może sobie Pani okresowo (np. 2 x w tygodniu) mierzyć glikemie na czczo i 1 h po posiłkach (glukometr można kupić np. na allegro, a paski do niego w aptece) Jeśli glikemie rano na czczo będą przekraczały 90 mg/dl, a 1 h po posiłkach > 120 mg/dl, wówczas powinna się Pani skontaktować z diabetologiem. Proszę pamiętać o zdrowej diecie i regularnych spacerach, oczywiście jeśli nie ma Pani ginekologicznych przeciwwskazań do aktywności fizycznej. Takie postępowanie ułatwi "utrzymanie .cukru w ryzach".

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz