Niedoczynność tarczycy a wzrost wagi
Witam, stwierdzono u mnie niedoczynność tarczycy, bo przytyłam bardzo długo mimo braku zmian w pozywieniu, poszłam do lekarza, zrobiłam badania i okazało się że faktycznie ją mam. Wtedy dano mi lek Euthyrox50, nastepnym razem skierowano mnie do endokrynologa(inny lekarz był zdziwiony że nie zostało to zrobione od razu) okazało się że nic się nie dzieje na USG ale dostałam ponownie Euthyrox. NIestety mimo że biorę lek waga ani rusz. I nie powiem ale utrudnia mi to życie. Co mogę z tym zrobić??

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Lek. Rafał Gryszkiewicz
90 poziom zaufania
Witam,
Jednym z podstawowych objawów niedoczynności tarczycy jest spowolnienie tempa metabolizmu, co w Pani przypadku oznaczało zwiększenie masy ciała przy stałej diecie.
Jeżeli substytucja Euthyroxem jest prawidłowa i niedoczynność jest wyrównana (prawidłowy poziom hormonów tarczycy, potwierdzony badaniami krwi) to tempo metabolizmu jest prawidłowe - co w Pani wypadku będzie oznaczać brak przyrostu masy ciała, a nie jej spadek.
Obniżenie masy ciała musi więc nastąpić wskutek działań z Pani strony - znaczenia mają przede wszystkim: dieta i aktywność fizyczna.
Witam,
Leczenie chorób tarczycy wymaga długoterminowych działań. Pierwotna przyczyna najczęściej nie leży w samej tarczycy, a w systemie immunologicznym. Kluczem do poprawy funkcjonowania tarczycy jest odnalezienie przyczyny, wyeliminowanie jej oraz odpowiednia dieta bogata w naturalną żywność.
Produkty i substancje, które powodują problemy z tarczycą.