Niedokrwienie stożka rdzeniowego

Niedokrwienie (udar) stozka rdzeniowego Na czym polega? co to znaczy? i przez co to sie pojawia czy wisilek fizyczne tez gra duza role? Jakie sa objawy i w jakim wieku to moze sie pojawic? Jakie i jak dlugo leczenie trwa? I czym to zagraza?

Udar niedokrwienny stożka rdzenia jest niedokrwieniem końcowego odcinka rdzenia kręgowego czyli stożka, pojawia się w przypadku zatkania drożności tętnic doprowadzających krew do tej okolicy rdzenia. Objawia się niedowładem/porażeniem kończyn dolnych, zaburzeniami czucia oraz zaburzeniami czynności zwieraczy. Rokowanie i leczenie zależy od przyczyny, rozległości uszkodzenia, chorób towarzyszących , wieku pacjenta i wielu innych czynników