Czy rezonans magnetyczny wykryje niedokrwienny udar mózgu?

  Czy na wyniku badania MR, wykonanym 1,5 miesiąca po podejrzeniu udaru mózgu (niedokrwiennego), będzie on widoczny, czy nie? Czy czas ma jakieś znaczenie przy wykryciu go, czy to nie za późno? Oraz czy podanie kontrastu w tej sytuacji coś by zmieniło, tzn. Sprawiło, że byłby on widoczny? Pacjent, 24 lata, ucisk na tętnicę szyjną i rdzeń kręgowy spowodowany przesunięciem krążka międzykręgowego.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Rezonans magnetyczny jest dokładnym badaniem, które pozwala na wykrycie nawet bardzo małych zmian niedokrwiennych w mózgu. Jeśli wystąpił nawet niewielki udar niedokrwienny, to będzie on widoczny w rezonansie. Zmiany niedokrwienne nie znikają, więc nie będzie za późno aby je uwidocznić. W przypadku wykrywania niedokrwienia mózgu, podanie kontrastu nie zmienia sytuacji.