Czy to mogą być objawy udaru mózgu?
Dzień dobry Czy to mogą yć objawy udaru mózgu? Drętwienie połowy głowy lub uczucie zimna na głowie, ból i sztywność karku, oraz pieczenie w karku szczególnie przy pochyleniu do przodu, szum w uszach. Zaburzenia równowagi. Tk z kontrastem nic nie wykryła. POza tym zniesienie lordozy szyjnej. Czy mogą być to zmiany zwyrodnieniowe od kręgosłupa?

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Profilaktyka udaru mózgu
Udar mózgu, inaczej wylew, jest zespołem objawów klinicznych, które wiążą się z nagłym wystąpieniem zaburzenia czynności mózgu. Utrzymuje się on dłużej niż dobę, a u podłoża nie leży inna przyczyna niż naczyniowa. Profilaktyka udaru mózgu w bardzo dużym stopniu pomaga zapobiec jego wystąpieniu.
Witam serdecznie,
Z radiologicznej punku widzenia, badanie TK głowy z kontrastem nie wykrywa zmian w przypadku świeżego udaru niedokrwiennego. Badanie to wykonujemy celem wykluczenia udaru krwotocznego czyli mówiąc prościej czy nie ma świeżej krwi z obrębie struktur mózgowych. Zmiany niedokrwienne widoczne są w badaniu TK głowy z kontrastem po około 7 dniach od wystąpienia udaru niedokrwiennego. Jeśli udar miał miejsce w przeszłości to wówczas badanie TK głowy bez lub z kontrastem jest w stanie zobrazować zmiany niedokrwienne.
Co do opisanych przez Panią objawów to mogą ale nie muszę świadczyć o udarze. Najlepiej zgłosić się do neurologa celem konsultacji Pan dolegliwości.
Pozdrawiam.