Zmiana niedokrwienna po wykonaniu MRI głowy

Po wykonaniu mri glowy, badania wykazaly zmiane niedokrwienna 3mm-czy to wymaga leczenia?Czy to oznacza ze mialam udar.?Dziekuje

Kiedyś udar był pojęciem klinicznym tzn trzeba było mieć objawy np. zaburzeń ukrwienia tkanki mózgowej by rozpoznać udar. Obecnie to się zmieniło i udar można rozpoznać na podstawie zmian w badaniu neuroobrazowym np. MRI.
U Pani występuje niewielka jedna zmiana i nie wydaje się żeby był to powód do niepokoju. Należy za np. rok ponownie wykonać badanie MRI celem oceny czy ilość zmian nie zwiększa się.
Nie ma leczenia starych zmian niedokrwiennych. Leczenie polega na kontroli czynników ryzyka powstawania nowych zmian.

Zmiany naczyniopochodne w mózgu są wynikiem miejscowego niedokrwienia tkanki mózgowej.
Najczęściej powstają jako konsekwencja chorób sercowo-naczyniowych, z których najczęściej wymienia się nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, hipercholesterolemię. Poza tym ważnym czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów, cukrzyca i miażdżyca tętnic domózgowych.