Nabłonki płaskie w polu widzenia w badaniu moczu

Dzień dobry. Proszę o interpretację wyniku osadu moczu : Nabłonki płaskie - nieliczne w polu widzenia Leukocyty 5- 10-15 wpw Erytrocyty wyługowane 0-0-1 wpw Erytrocyty świeże 2-4 wpw Bakterie nieliczne Dodam że nie odczuwam żadnych dolegliwości np bólu w podbrzuszu i parcia na mocz. Ale czasami coś w kręgosłupie w odcinku lędzwiowym i miałam robione rtg kregosłupa to wyszła dyskretna skolioza i miałam także robione usg nerek i badanie wyszło dobre. Jak zatem ocenie podlega mój obecny wynik moczu? Co oznaczają te nieliczne nabłonki płaskie? Czy powinnam wykonać dodatkowe badania? Czy nabłonki płaskie to coś groźnego i powinnam podjąć jakieś leczenie w tej kwestii czy raczej nie jest to problem? A może wykonać badania pod kątem wady kręgosłupa? Proszę o poradę. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Nabłonki płaskie nie są objawem niepokojącym.
Pozostałe wyniki (leukocyty, erytrocyty) mogą sugerwoać infekcję lub kamicę nerkową. W Pani przypadku kamica została wykluczona badaniem USG. Calość obrazu sugeruje infekcję dróg moczowych, która, jeśli nie daje objawów nie wymaga leczenia. W razie wątpliwości proszę skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Witam, nabłonki płaskie są prawidłowym składnikiem osadu moczu. Trochę niepokoją leukocyty - 5-10-15. Powtórzyłbym badanie - jeśli nadal będzie ich ponad 10 wpw, to proponowałbym posiew moczu. Pozdrawiam RH