Nabłonki płaskie w polu widzenia w badaniu moczu
Dzień dobry. Proszę o interpretację wyniku osadu moczu : Nabłonki płaskie - nieliczne w polu widzenia Leukocyty 5- 10-15 wpw Erytrocyty wyługowane 0-0-1 wpw Erytrocyty świeże 2-4 wpw Bakterie nieliczne Dodam że nie odczuwam żadnych dolegliwości np bólu w podbrzuszu i parcia na mocz. Ale czasami coś w kręgosłupie w odcinku lędzwiowym i miałam robione rtg kregosłupa to wyszła dyskretna skolioza i miałam także robione usg nerek i badanie wyszło dobre. Jak zatem ocenie podlega mój obecny wynik moczu? Co oznaczają te nieliczne nabłonki płaskie? Czy powinnam wykonać dodatkowe badania? Czy nabłonki płaskie to coś groźnego i powinnam podjąć jakieś leczenie w tej kwestii czy raczej nie jest to problem? A może wykonać badania pod kątem wady kręgosłupa? Proszę o poradę. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
Lek. Magdalena Pikul
82 poziom zaufania
Witam!
Nabłonki płaskie nie są objawem niepokojącym.
Pozostałe wyniki (leukocyty, erytrocyty) mogą sugerwoać infekcję lub kamicę nerkową. W Pani przypadku kamica została wykluczona badaniem USG. Calość obrazu sugeruje infekcję dróg moczowych, która, jeśli nie daje objawów nie wymaga leczenia. W razie wątpliwości proszę skonsultować się z lekarzem rodzinnym.
Witam, nabłonki płaskie są prawidłowym składnikiem osadu moczu. Trochę niepokoją leukocyty - 5-10-15. Powtórzyłbym badanie - jeśli nadal będzie ich ponad 10 wpw, to proponowałbym posiew moczu. Pozdrawiam RH