Niepokojące wyniki tarczycy a wypadanie włosów, łamliwe paznokcie, stany depresyjne i problemy ze snem

Mam 23 lata, niepokoja mnie moje wyniki tarczycy tsh 3,77 ft4 15.47 mam 15kg nadwagi, mimo dosc zdrowego stylu zycia okropnie wypadaja mi włosy mimo suplementacji łamliwe paznokcie skoki cisnienia stany depresyjne ciagle zmeczenie problemy ze snem z sercem kołatanie i przeskakiwanie kardiolog wykluczył wady, słyszalam że u młodej osoby takie tsh jest wysokie chce założyć rodzine a nie moge zajśc w ciażę od długiego czasu mimo iż z ginekologicznego punktu widzenia jest dobrze.

Szanowna Pani,

Ma Pani rację, TSH jak na osobę w Pani wieku jest za wysokie. Zaleca się, aby kobiety planujące ciążę miały TSH poniżej 2,5 (optymalnie ok 1-1,5). Wówczas zajście w ciążę będzie łatwiejsze. Proszę oznaczyć sobie stężenie glukozy i insuliny rano na czczo i obliczyć HOMA-IR. Jeśli wyjdzie insulinopornośc, warto wdrożyć w leczeniu lewotyroksynę i metforminę, po kilku miesiącach zajście w ciążę powinno być znacznie łatwiejsze.Opisywane przez Panią objawy również powinny ustąpić.

Pozdrawiam serdecznie

Marek Derkacz