Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 3 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Nieprawidłowy wynik poziomu cholesterolu

Otrzymałam dzisiaj wyniki badań krwi. Wszystko oprócz OB i cholesterolu jest wporządku. OB wyszło 46 mm/h Cholesterol całkowity 223,0 mg/dl HDL 64,8 mg/dl LDL 132 mg/dl Trójglicerydy 133 mg/dl. Jak można interpretować te wyniki?
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Badania krwi - potas

Potas jest głównym elektrolitem wnętrza komórkowego w ludzkim organizmie. Jego największe stężenie znajduje się w mięśniach szkieletowych i jest niezbędnym składnikiem do utrzymywania stałych warunków wewnątrz organizmu.

Poziom cholesterolu, zwłaszcza tego "złego" - LDL jest zdecydowanie za wysoki, zwłaszcza na Pani wiek. Proszę się zastanowić czy prowadzi Pani odpowiedni tryb życia (nadwaga, palenie papierosów). Proszę zmienić na kilka tygodni dietę na ubogotłuszczową, z dużą ilością warzyw, chudego białka i ryb i po ok miesiącu sprawdzić znowu lipidogram (Proszę pamiętać, że trzeba być na czczo 14-16 h i ostatni posiłek ma być bez tłuszczu, oraz że nie wolno pić alkoholu na 3 dni wcześniej). Jeśli wynik znowu będzie podwyższony (cholesterol powinien być poniżej 175, LDL poniżej 115), proszę o konsultację z internistą lub lekarzem pierwszego kontaktu.
Natomiast OB jest zdecydowanie za wysokie, może to wskazywać na toczący się proces zapalny w organizmie. Niezbędne jest rozszerzenie diagnostyki. Proszę koniecznie skonsultować się w tej sprawie z lekarzem pierwszego kontaktu.

Specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych oraz endokrynologii. Naukowo i zawodowo ukierunkowany na problemy diagnozowania i leczenia chorób układu kostnego, w tym rzadkich chorób kości. Współzałożyciel Polskiej Fundacji Osteoporozy
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy