Zapytaj lekarza

7 3 6 , 6 3 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Nietrzymanie moczu a histerektomia

Mam 50 lat. Czeka mnie operacja usunięcia macicy i jajników z powodu mięśniaków. Już od 2 lat mam problem, że przy kichaniu czy kasłaniu czasami zdarza się, że nie panuję nad utrzymaniem moczu. Czy po operacji sytuacja ta się pogłębi? Czy jest możliwość przy operacji "naprawy" tej dolegliwości? Chcę dodać, że muszę być b. sprawna, bo do emerytury zostało mi 10 lat, a zawód mój (jestem nauczycielką) wymaga ode mnie wielu wyzwań - nie tylko lekcje, ale wycieczki, nawet kilkudniowe z dziećmi, sprawowanie opieki nad nimi itp. Z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 50 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Po usunięciu macicy problem nietrzymania moczu może, ale nie musi się pogłębić. Jednoczesne leczenie operacyjne mięśniaków macicy i nietrzymania moczu jest możliwe, ale tylko w wysokospecjalistycznym ośrodku. Niezależnie od tego, czy zaplanowana będzie jedna czy dwie operacje, przed leczeniem operacyjnym nietrzymania moczu będzie Pani musiała przejść szereg badań, mających na celu dokładną ocenę typu i stopnia nietrzymania moczu. Niewykluczone jednak, że na tym etapie wystarczą metody zachowawcze (ćwiczenia, leki)!

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy