Jak leczyć nietrzymanie moczu po urodzeniu dziecku?

Jestem 2tyg po porodzie z użyciem próżno ciągu oraz łyżeczkowaniem. Mam problem z nietrzymaniem moczu, odczuwam potrzebę i nie mogę zatrzymać strumienia muszę natychmiast skorzystać z toalety, zdarza się też podpuszczanie np podczas kichnięcia. Pomimo zdjęcia szwów nadal doskwiera mi silny ból krocza a blizna ma zgrubienia. Co mogę zrobić by nietrzymanie moczu minęło a ból nie doskwierał ? Boje się, że już tak zostanie

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Problem nietrzymania moczu, o którym Pani pisze to bardzo częsta dolegliwość towarzysząca kobietom po przebytym porodzie.

Podczas ciąży, a zwłaszcza w trzecim trymestrze dochodzi do osłabienia mięśni dna macicy. Nietrzymanie moczy dotyka głównie kobiety po porodzie naturalnym. Prowadzi on bowiem to znacznego rozciągnięcia mięśni dna macicy. Problem może pogłębiać się dodatkowo przez takie czynniki jak: wielokrotne porody, otyłość, urodzenie dziecka o dużej masie (powyżej 4kg), poród wywoływany oksytocyną oraz częste towarzyszące zaparcia.

Można przypuszczać, że cierpi Pani na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Objawia się to niekontrolowaną mikcją podczas takich czynności jak: śmiech, kichanie, kaszel, czy większy wysiłek fizyczny. Objawy te powinny ustąpić około 3 miesiące po porodzie, jednak bardzo często zdarza się, że trwają o wiele dłużej.

Proponujemy konsultację z lekarzem ginekologiem oraz fizjoterapeutą uroginekologicznym. Lekarz zadecyduje o ewentualnej farmakoterapii oraz o dalszej diagnostyce. Fizjoterapeuta natomiast wskaże prawidłowy kierunek ćwiczeń mięśni dna macicy (mięśni Kegla).

Wzmacnianie mięśni dna macicy mogą potrwać wiele miesięcy, jednak należy je wykonywać regularnie, gdyż na pewno przyniesie to oczekiwany efekt i poprawi jakość życia.

Więcej na temat tego schorzenia można przeczytać w poniższych artykułach:

https://parenting.pl/nietrzymanie-moczu

https://portal.abczdrowie.pl/klopot-z-nietrzymaniem-moczu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.