Niewielka torbiel tarczycy a USG tarczycy

Dzień dobry! Chciałbym zapytać odnośnie wyniku badania. 4 lata temu w wyniku USG tarczycy lekarz znalazł "torbielkę". Cytuję za opisem badania: "W zakresie prawego płata tarczycy stwierdza się torbielkę o śr. 3,8 mm. Płat lewy jednorodny. Wymiary płatów tarczycy: prawy: 22,5 x 22,1 x 51,1 mm V = 13,3 ml; lewy 17,9 x 23,1 x 40,8 mm V = 8,85 ml". Dodam tylko, że dwa lata temu i rok temu na własną rękę zrobiłem badania krwi pod kątem tarczycy. Wyniki były w normie. Lekarz wykonujący badanie USG nie wydał żadnych zaleceń ani też nie postawił konkretnej diagnozy odnośnie wspomnianej torbielki. Chciałbym zapytać, czy to dobry normalny, wynik? Czy powinienem podjąć jakieś kroki lecznicze, np. USG czy umówić wizytę u lekarza specjalisty? Bardzo serdecznie dziękuję za pomoc i odpowiedź. Z poważaniem, Łukasz S.

Taki wynik badania USG nie budzi żadnego niepokoju i nie wymaga żadnego postępowania ani leczenia. To zwykła prosta torbiel, o bardzo niewielkich wymiarach związana ze zwyrodnieniem lub być może jest typu wrodzonego. W przypadku tak małych torbieli nie wymaga się żadnego postępowania tym bardziej, że wyniki badań laboratoryjnych poziomu hormonów tarczycy są w normie. W chwili obecnej skoro już upłynęła tak dużo czasu od ostatniego USG tarczycy można ewentualnie celem kontroli (określenie obecnego stanu miąższu tarczycy) powtórzyć to badanie w trybie planowym.