Niewielka tylna wypuklina obniżonego i odwodnionego krążka

ezczyzna.24 lata i od 7 lat problemy z kręgosłupem. Nigdy nie mial żadnego wypadku. Przyszedl nam wczoraj opis badania . Wizyta kontrolna dopiero za 2 tygodnie. Jednak wolimi wczesniej wiedziec co nas czeka. Podam opis badania. Spycenie lordzy ledzwiowej Nieznaczne uwypuklenie tylnych brzegów krazkow m-k w odcinku L2-L5 z dyskretnym uszkodzeniem tylnej części pierscienia wloknistego krążka m-k L4-L5 Niewielka tylna wypuklina obnizonego i odwodnionego krazka m-k l5 s1

Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
Może ono również obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnątrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .