Niski ciężar właściwy moczu

Proszę o interpretację wyników badań 53-letniego mężczyzny. Niestety wizyta u lekarza dopiero za miesiąc, u lekarza rodzinnego pod koniec tygodnia. Mój teść ma podejrzenie alergii, jak do tej pory nie ustalono, co jest przyczyną. Puchnie na twarzy, najczęściej w nocy. Wyniki moczu: GLU, BL, KET, BLO, PRO, NT, LEU - te wskaźniki NEGATIVE, SG - 1.015, pH 7.0, URO - 0.2 E.U./dL. KREW: WBC 7,6, RBC 5.57, HGB 9.9 MMOL/1, HCT 492, PLT 305, PCT 237, MCV 88 FL, MCH 1.79, FMOL, MCHC 20.2 MMOL/1, RDW 13.1%, MPV 7.8 FL, PDW 14.8%. DIF: %LYM: 24,9%, %MON 3,7 l %, %GRA 71,4%, #LYM 1,8, #MON 0,2, #GRA 5,6. R: P- 1%, S-50%, E-8%, B-1%, M-5%, L-35%. Pozdrawiam i dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Wyniki badań teścia mieszczą się w zasadzie w granicach normy. Powinni Państwo jednak powtórzyć badanie ogólne moczu (ciężar właściwy jest dosyć niski, co może wynikać z wypicia dużej ilości płynów w dniu poprzedzającym badanie, ale może też świadczyć o problemach w zagęszczaniu moczu przez nerki). Celem wykluczenia pozaalergicznych przyczyn obrzeku twarzy proponuję oznaczyć TSH (zaburzenia funkcji tarczycy mogą powodować opuchnięcie okolicy oczu), poziom mocznika i kreatyniny (ocena funkcji nerek) oraz wykonać RTG klatki piersiowej celem wykluczenia mechanicznych przyczyn, utrudniających odpływ krwi z okolicy głowy i szyi. W diagnostyce alergii (o której może świadczyć nieco podniesiony odsetek eozynofili we krwii obwodowej) przydatne będzie oznaczenie poziomu IgE.