Niski poziom żelaza - częste infekcje i ból stawów

Choruję przewlekłe na infekcję przewodu pokarmowego (candida albicans, staphyloccocus aureus). Wcześniej przeleczono mnie 2x na yersiniozę (dodatnie IgM) i helicobacter pylori. Mam za sobą wielokrotne pobyty w szpitalu z tego powodu. Boli mnie stale brzuch, stawy, mięśnie. Występują biegunki. Wykluczono choroby reumatologiczne i autoimunologiczne. Wykryto także zwężenie przewodu żółciowego wspólnego i dysfunkcję zwieracza Oddiego. Jestem po sfinkterotomii i po usunięciu pęcherzyka żółciowego. Mimo to infekcje pojawiają się 3-4 razy w roku. Problemy te zaczęły się po autoszczepionce na gronkowca złocistego (wcześniej był tylko w nosie) później przyjmowałam przez ok. 1 miesiąc leki przeciwgrzybicze i przeciwalergiczne T***. W wynikach morfologii prawie stale podwyższony jest poziom eozynofili (6-8%), monocytów 12% i spadek żelaza do 10,TIBC podwyższone 460-500. Wykluczono tło pasożytnicze. U lekarza jakiej specjalności można szukać pomocy? Byłam już u 5 internistów, 7 gastrologów i 2 alergologów. Czy to są sprawy immunologiczne? Proszę o jakąś radę.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Candida albicans jest grzybem, który w warunkach prawidłowych może zamieszkiwać przewód pokarmowy. Podobnie z gronkowcem złocistym. Nadmierne namnażanie się tych drobnoustrojów jest zwykle spowodowane zaburzeniem prawidłowej flory fizjologicznej jelit. W walce z infekcją pomaga zwykle przewlekłe stosowanie probiotyków (dostępnych na rynku jest wiele preparatów np. Lakcid, Lacidofil, Trilac) oraz odpowiedniej diety (ubogiej w węglowodany - czyli unikać słodyczy, potraw mącznych, napajów słodzonych, ale także alkoholu, białych serów, serów pleśniowych, ciast - szczególnie drożdżowych oraz piwa).

Obniżony poziom żelaza może mieć różne przyczyny - np. złe wchłanianie z przewodu pokarmowego albo - u kobiet krwawienia z dróg rodnych. Podwyższony poziom TIBC związany jest z niedoborem żelaza. Poziom ten zatem należy uzupełniać - przyjmując preparaty żelaza. Należy także wyjaśnić jak Pani traci żelazo (konsultacja ginekologiczna oraz ocena, czy nie traci Pani żelaza z przewodu pokarmowego - test na krew utajoną).

W ocenie morfologii krwi należy zwracać uwagę na wszystkie parametry, a w ocenie białych krwinek przede wszystkim na ilość bezwględną (a nie odsetek procentowy). Jeżeli ilość eozynofili i monocytów (tys/ml) jest w normie lub lekko przekroczona nie ma powodu do niepokoju. Ilość eozynofili bywa podwyższona także w schorzeniach alergicznych, ale rozumiem, że zostało to u Pani wykluczone.

Była Pani już u tak wielu specjalistów, że trudno mi doradzać wizytę u kolejnego, nie znając szczegółów konsultacji i tego co lekarze zdiagnozowali - lub nie. Biegunki nie tylko związane są z infekcją, ale także z tzw. zespołem jelita drażliwego. W leczeniu tego schorzenia stosuje się także probiotyki. Czasami także takie problemy mogą mieć podłoże psychiczne. Trudno mi to oceniać nie znając Pani.

Pozdrawiam serdecznie