Niski poziom żelaza - częste infekcje i ból stawów

Choruję przewlekłe na infekcję przewodu pokarmowego (candida albicans, staphyloccocus aureus). Wcześniej przeleczono mnie 2x na yersiniozę (dodatnie IgM) i helicobacter pylori. Mam za sobą wielokrotne pobyty w szpitalu z tego powodu. Boli mnie stale brzuch, stawy, mięśnie. Występują biegunki. Wykluczono choroby reumatologiczne i autoimunologiczne. Wykryto także zwężenie przewodu żółciowego wspólnego i dysfunkcję zwieracza Oddiego. Jestem po sfinkterotomii i po usunięciu pęcherzyka żółciowego. Mimo to infekcje pojawiają się 3-4 razy w roku. Problemy te zaczęły się po autoszczepionce na gronkowca złocistego (wcześniej był tylko w nosie) później przyjmowałam przez ok. 1 miesiąc leki przeciwgrzybicze i przeciwalergiczne T***. W wynikach morfologii prawie stale podwyższony jest poziom eozynofili (6-8%), monocytów 12% i spadek żelaza do 10,TIBC podwyższone 460-500. Wykluczono tło pasożytnicze. U lekarza jakiej specjalności można szukać pomocy? Byłam już u 5 internistów, 7 gastrologów i 2 alergologów. Czy to są sprawy immunologiczne? Proszę o jakąś radę.

KOBIETA ponad rok temu

Genetyczne uwarunkowanie czerniaka

Jakie są genetyczne uwarunkowania czerniaka? Czy ten nowotwór skóry jest dziedziczny? Na ten temat wypowiada się dr Zbigniew Żurawski, chirurg onkolog.

Witam serdecznie,

Candida albicans jest grzybem, który w warunkach prawidłowych może zamieszkiwać przewód pokarmowy. Podobnie z gronkowcem złocistym. Nadmierne namnażanie się tych drobnoustrojów jest zwykle spowodowane zaburzeniem prawidłowej flory fizjologicznej jelit. W walce z infekcją pomaga zwykle przewlekłe stosowanie probiotyków (dostępnych na rynku jest wiele preparatów np. Lakcid, Lacidofil, Trilac) oraz odpowiedniej diety (ubogiej w węglowodany - czyli unikać słodyczy, potraw mącznych, napajów słodzonych, ale także alkoholu, białych serów, serów pleśniowych, ciast - szczególnie drożdżowych oraz piwa).

Obniżony poziom żelaza może mieć różne przyczyny - np. złe wchłanianie z przewodu pokarmowego albo - u kobiet krwawienia z dróg rodnych. Podwyższony poziom TIBC związany jest z niedoborem żelaza. Poziom ten zatem należy uzupełniać - przyjmując preparaty żelaza. Należy także wyjaśnić jak Pani traci żelazo (konsultacja ginekologiczna oraz ocena, czy nie traci Pani żelaza z przewodu pokarmowego - test na krew utajoną).

W ocenie morfologii krwi należy zwracać uwagę na wszystkie parametry, a w ocenie białych krwinek przede wszystkim na ilość bezwględną (a nie odsetek procentowy). Jeżeli ilość eozynofili i monocytów (tys/ml) jest w normie lub lekko przekroczona nie ma powodu do niepokoju. Ilość eozynofili bywa podwyższona także w schorzeniach alergicznych, ale rozumiem, że zostało to u Pani wykluczone.

Była Pani już u tak wielu specjalistów, że trudno mi doradzać wizytę u kolejnego, nie znając szczegółów konsultacji i tego co lekarze zdiagnozowali - lub nie. Biegunki nie tylko związane są z infekcją, ale także z tzw. zespołem jelita drażliwego. W leczeniu tego schorzenia stosuje się także probiotyki. Czasami także takie problemy mogą mieć podłoże psychiczne. Trudno mi to oceniać nie znając Pani.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty