Niski przyrost beta - czy może być objawem ciąży pozamacicznej?

Dwunastego dnia po transferze dwóch zarodków beta wynosiła 31, a czternastego dnia 43. Lekarz kazał odstawić leki (L*** i D***) i czekać na okres. W 17. dpt test ciążowy pokazuje dwie kreski. Boję się ciąży pozamacicznej. Czy słusznie? Czy odstawienie leków nie jest pochopne?

Witam serdecznie,

przy ocenie wczesnej ciąży od bezwzględnych wartości HCG ważniejsze są przyrosty jego stężenia w czasie. Przyjmuje się, że  w prawidłowej ciąży poziom HCG wzrasta przynajmniej o 66 % w ciągu 48 godzin i o 114 % w ciągu 72 godzin. W Pani przypadku ten przyrost jest mniejszy, dlatego ciąża nie rozwija się prawidłowo.

Rzeczywiście przyrost stężenie beta-hCG w ciąży pozamacicznej jest mniejszy, niż w prawidłowo rozwijającej się ciąży. Dlatego proponuję ponowne oznaczenie beta-hCG. Jeżeli jego stężenie będzie rosło, należy skontaktować się z ginekologiem. W tej sytuacji decyzja o odstawieniu leków wydaje się być słuszna.

Pozdrawiam