O czym może świadczyć tak niski przyrost bHCG?

Witam, 30.11 miałam ostatanią miesiączkę. 2.01 beta hcg wynosiła 42 mlU/ml, 4.01 -98 mlU/ml. Natspeny pomiar był 9.01 - 552 mlU/ml . W tym dniu też była wizyta lekarska i USG. Na USG widoczny był pecherzyk ciazowy w macicy. Pani doktor kazała powtórzyć mi badanie bety po 48h. Niestety kolejny wynik badania to 632 mlU/ml. Pani doktor wspominała coś o ciąży pozamacicznej. Czy tak niski przyrost beta hCG w ciągu ostatnich 48h może świadczyć o ciąży pozamacicznej bądź o poronieniu? Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

niski przyrost beta-HCG bądź brak przyrostu tego hormonu może niestety świadczyć o problemach w rozwoju ciąży, w tym o ciąży pozamacicznej.

W przypadku ciąży pozamacicznej (ektopowej) najczęściej zauważyć można brak pęcherzyka w macicy. Czasem jednak wynik jest niejednoznaczny i badanie wymaga powtórzenia.

Jeśli doszłoby do poronienia, to najprawdopodobniej doświadczyłaby Pani krwawień oraz dolegliwości bólowych.

Proszę być pod opieką ginekologa. Czas pokaże, czy ciąża rozwija się prawidłowo.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami naszych specjalistów znajdują się pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienie-i-przyrost-bhcg-a-ryzyko-poronienia, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-moze-byc-ciaza-pozamaciczna-czy-cos-innego, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-ciaza-pozamaciczna-jest-u-mnie-mozliwa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.