Niższy poziom glukozy po wypiciu glukozy?

Witam, miałam robione badanie poziomu cukru. Przed wypiciem 50 mg glukozy wynik 78,1, a 1 h po wypiciu 66,9. Gdziekolwiek nie czytam, nigdzie nie znalazlam takiego wyniku, tzn. po glukozie niższego...
KOBIETA ponad rok temu

Dzień dobry.

Na wstępie chciałem zachęcić, by w pole Tytuł formularza Zadaj pytanie wpisywać tylko krótki tytuł, natomiast resztę pytania wraz z opisem sytuacji kilinicznej w pole Treść pytania. Bowiem pole Tytuł ma ograniczoną pojemność i chyba część tekstu została wykasowana.

Wracając do Pani testu obciążenia glukozą (OGTT). Test OGTT wykonuje się zwykle z użyciem 75 g glukozy, 50 g używamy natomiast w diagnostyce cukrzycy ciężarnych. Rozumiem, że jest Pani w ciąży. Zjawisko, które miało miejsce, czyli spadek poziomu glukozy po stymulacji glukozą czy też posiłkiem, nosi nazwę hipoglikemii po posiłkowej lub hipoglikemii reaktywnej.

Ze względu na to, że wartości glukozy nie odbiegają znacząco od normy, nie obawiałbym się poważnych zaburzeń endokrynologicznych, takich jak choroba adisona czy guzów, np. insulinoma. Warto powtórzyć obciążenie glukozą - czy hipoglikemia się powtórzy? Możliwe, że tego dnia była Pani bardziej głodna niż zwykle.

Być może ma Pani czynniki ryzka cukrzycy, takie jak otyłość, brak ruchu, i hipogliekmia reaktywna jest pierwszym sygnałem o zbliżających się zaburzeniach metabolicznych. W takim przypadku najważniejsza byłaby redukcja ryzyka cukrzycy. Bowiem hipoglikemia reaktywna jest ostatnim alarmem przed wystąpieniem cukrzycy.

Możliwe też, że cierpi Pani na jedno z rzadkich zaburzeń metabolicznych prowadzących do hipglikemii reaktywnej, takich jak galaktozemia czy nietolerancja glukozy - jednkaże są to zaburzenia bardzo rzadkie i z reguły wykrywane w bardzo wczesnej młodości.

Należy też wykluczyć wrzody dwunastnicy, które mogą wywoływać taką hipoglikemię, ale to już po rozwiązaniu.