Badanie glukozy a cukrzyca w ciąży

Odebrałam wyniki na poziom glukozy na czczo, który wyszedł 82 mg, a po obciążeniu 75 g wyniosi 79 mg. Chciałabym wiedzieć, czy jestem w grupie ryzyka wystapienia cukrzycy w ciąży. Wizytę mam dopiero za tydzień, a jestem w 25 tygodniu ciąży. Prosiłabym o szybką odpowiedź. Dziękuję.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Na podstawie przedstawionych informacji wnioskuję, iż miała Pani wykonany doustny test tolerancji glukozy (OGTT), a nie test obciążenia 50g glukozy (GCT), wykonywany zwykle u kobiet ciężarnych między 24 a 28 tygodniem ciąży, stanowiący badanie przesiewowe w kierunku cukrzycy ciężarnych.

W teście OGTT oznacza sie glikemię na czczo oraz po 2 godzinach od wypicia roztworu 75 g glukozy. Test GCT wykonywany jest bez względu na spożyty wcześniej posiłek. Oznacza się w nim stężenie glukozy po upływie 1 godziny od wypicia roztworu 50 g glukozy.

Jeśli przedstawione stężenia glukozy zostały zmierzone odpowiednio - na czczo i po 2 godzinach od wypicia roztworu 75 g glukozy - to są one prawidłowe.

Pozdrawiam