Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 5 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badanie glukozy a cukrzyca w ciąży

Odebrałam wyniki na poziom glukozy na czczo, który wyszedł 82 mg, a po obciążeniu 75 g wyniosi 79 mg. Chciałabym wiedzieć, czy jestem w grupie ryzyka wystapienia cukrzycy w ciąży. Wizytę mam dopiero za tydzień, a jestem w 25 tygodniu ciąży. Prosiłabym o szybką odpowiedź. Dziękuję.
KOBIETA ponad rok temu

Kontrola poziomu cukru - dlaczego jest ważna?

Lekarze wykrywają coraz więcej przypadków cukrzycy. To obecnie choroba cywilizacyjna. Dlatego warto systematycznie badać poziom cukru. Prof. Władysław Grzeszczak wyjaśnia, dlaczego kontrola cukru jest taka ważna.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Na podstawie przedstawionych informacji wnioskuję, iż miała Pani wykonany doustny test tolerancji glukozy (OGTT), a nie test obciążenia 50g glukozy (GCT), wykonywany zwykle u kobiet ciężarnych między 24 a 28 tygodniem ciąży, stanowiący badanie przesiewowe w kierunku cukrzycy ciężarnych.

W teście OGTT oznacza sie glikemię na czczo oraz po 2 godzinach od wypicia roztworu 75 g glukozy. Test GCT wykonywany jest bez względu na spożyty wcześniej posiłek. Oznacza się w nim stężenie glukozy po upływie 1 godziny od wypicia roztworu 50 g glukozy.

Jeśli przedstawione stężenia glukozy zostały zmierzone odpowiednio - na czczo i po 2 godzinach od wypicia roztworu 75 g glukozy - to są one prawidłowe.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy