Wynik badania glukozy w 29. tygodniu ciąży

Jestem w 29 tygodniu ciazy robilam wyniki na krzywa cukrowa.z palca wyszlo ni naczczo 75.po wypiciu glukozy 75g.po godzinie 119 a po dwoch 126.czy to jest dobry wynik?

Szanowna Pani,

Diagnostyczny test OGTT z 75 g glukozy (tzw. krzywa cukrowa) nie powinien być wykonywany z krwi włośniczkowej z palca, ale z krwi żylnej. Wynika to z małej dokładności glukometrów, które nie służą do rozpoznawania cukrzycy, ale do jej monitorowania. Również stężenie glukozy w krwi włośniczkowej różni się nieco od stężenie glukozy we krwi żylnej. Zakładając jednak, że glukometr był dość dokładny, można uznać, że nie ma Pani cukrzycy ciążowej i wyniki są prawidłowe, jakkolwiek tak jak napisałem test OGTT w ciąży wykonuje się z krwi żylnej.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz