Co oznaczają wyniki krzywej cukrowej i insulinowej 28-latki?

Witam, Proszę o pomoc w interpretacji wyników : Glukometr: 90 Krzywa glukozowa (75g): 84.98 - 78.37 (1h)- 74.30(2h). Krzywa insulinowa: 9- 35.5-24.5 Anty-tg : 14.5 Anty-tpo: 21 Dziękuję za pomoc!

Dzień dobry,

Nigdy nie wykonujemy diagnostyki zaburzeń gospodarki węglowodanowej na podstawie badania krwi włośniczkowej na glukometrze. W razie postawienia rozpoznania cukrzycy na podstawie badania glukometrem i przepisywania leków z refundacją NFZ podważy takie rozpoznanie. Wynika to z tego. że glukometry są bardzo niedokładne i służą tylko do monitorowania stężenia glukozy we krwi. Proszę dla przykładu postawić obok siebie trzy różne glukometry i oznaczyć stężenie glukozy w tym samym czasie z jednej kropli krwi- zdziwi się Pani. Różnice niekiedy sięgają 30-40 mg/dl. Glukometr mierzy też stężenie glukozy we krwi włośniczkowej, a Pani chcąc dokładnie ocenić insulinooporność powinna wykonać oznaczenie glukozy z krwi żylnej oznaczonej w laboratorium. Krzywa insulinowa nie jest zła, ale co do glukozowej - jest to krew włośniczkowa z glukometru...a więc nie do diagnostyki. Proszę spojrzeć jaką ma Pani normę dla antyTPO, jeśli do ok 6 , to jest niestety trochę podwyższone, jeśli zaś np. do 60, to nie ma powodów do obaw. Może Pani ewentualnie dorobić jeszcze aTG.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
Specjalista endokrynologii,
diabetologii i chorób wewnętrznych