Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 7 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Najważniejszy element samokontroli w cukrzycy

Samokontrola, tak jak zmiana diety czy regularna aktywność fizyczna stanowi nieodłączny element leczenia cukrzyca. Obejrzyj film i dowiedz się, jak się kontrolować w tej chorobie.

Dzień dobry,

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, jak i wytycznych NFZ test OGTT nie powinien być wykonywany z krwi włośniczkowej glukomoetrem (m.in. właśnie dlatego, że metda ta jest niezbyt dokładna - służy jedynie do monitorowania cukrzycy). Prawidłowe wykonanie testu OGTT polega na pobraniu krwi żylnej i określeniu stężenia glukozy we krwi żylnej. Ta metoda jest znacznie bardziej dokładna. Jeśli lekarz rozpoznaje cukrzycę na podstawie testu OGTT wykonanego na glukometrze, nie powinien wówczas pisać leków i pasków do glukometru ze zniżką, ponieważ w razie kontroli zostanie ukarany przez NFZ dość dotkliwą karą finansową, w przypadku rozpoznania w ten sposób cukrzycy u większej liczby osób.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy