Czy możliwe jest, żeby OGTT wyszło w normie, a mam cukrzycę?

Witam. Robiłam test obciążenia glukozą, wyniki chyba wyszły w normie. Na czczo 82mg%, po 1h 164mg%, a po 2h 72mg%. Ale w ciągu ostatniego tygodnia miałam trzy razy przygodną glikemię powyżej 200mg% (247mg%, 203mg%, 228mg%). Cukier sam wraca do normy po jakimś czasie. Co może się dziać? Możliwe, żeby OGTT wyszło w normie, a mam cukrzycę?
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Kontrola poziomu cukru - dlaczego jest ważna?

Lekarze wykrywają coraz więcej przypadków cukrzycy. To obecnie choroba cywilizacyjna. Dlatego warto systematycznie badać poziom cukru. Prof. Władysław Grzeszczak wyjaśnia, dlaczego kontrola cukru jest taka ważna.

Dzień dobry,

Wynik testu OGTT jest prawidłowy, więc można wykluczyć rozpoznanie cukrzycy o ile wykonała go Pani zgodnie z obowiązującymi zaleceniami. Ważne jest, aby przez ok. 3 dni przed testem nie zmieniać swojej codziennej diety, od kolacji do testu, który wykonujemy rano na czczo minęło optymalnie 8-12 h. I najważniejsza sprawa, o której (na szczęście rzadko) Pacjenci nie są informowani - Po wypiciu roztworu glukozy przez 2 h nie wolno chodzić, bo test będzie niediagnostyczny i wówczas należy go powtórzyć. Niech Pani jeszcze sprawdzi, czy test odbył się zgodnie z obowiązującymi standardami, czyli spożyła Pani 75 g glukozy, a nie 50 g (kiedyś, przed laty stosowano taką dawkę, obecnie stosuje się 75 g, ale spotkałem się , na szczęście jest to kazuistyka, kiedy lekarze zlecali test z 50 g glukozy - wówczas test jest również do powtórzenia z użyciem 75 g glukozy. Jeśli spełniła Pani powyższe warunki, to podejrzewam, że ma Pani dostęp do jakiegoś niezbyt precyzyjnego glukometru - którym sprawdzała Pani glikemie przygodne. Więc nadaje się on do wymiany. Glukometry (ocena stężenia glikemii z krwi włośniczkowej) służą jedynie do monitorowania wartości glikemii, nie zaś do rozpoznawania cukrzycy. Do tego służą pomiary z krwi żylnej - na czczo (2x), przygodnej (1x) lub w teście OGTT z 75 g glukozy (wystarczy również 1 x). Możemy rozważyć jeszcze jedną opcję - co również się mogło zdarzyć, na szczęście takie przypadki zdarzają się rzadko - doszło do pomylenia próbek w laboratorium lub doszło do "technicznych błędów" przy oznaczaniu stężenia glukozy w teście. Zatem, jeśli ma Pani jakieś objawy sugerujące obecność cukrzycy proponowałbym dla pewności i Pani wewnętrznego spokoju powtórzenie testu w innym laboratorium.
Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty