Czy możliwe jest, żeby OGTT wyszło w normie, a mam cukrzycę?

Witam. Robiłam test obciążenia glukozą, wyniki chyba wyszły w normie. Na czczo 82mg%, po 1h 164mg%, a po 2h 72mg%. Ale w ciągu ostatniego tygodnia miałam trzy razy przygodną glikemię powyżej 200mg% (247mg%, 203mg%, 228mg%). Cukier sam wraca do normy po jakimś czasie. Co może się dziać? Możliwe, żeby OGTT wyszło w normie, a mam cukrzycę?

Dzień dobry,

Wynik testu OGTT jest prawidłowy, więc można wykluczyć rozpoznanie cukrzycy o ile wykonała go Pani zgodnie z obowiązującymi zaleceniami. Ważne jest, aby przez ok. 3 dni przed testem nie zmieniać swojej codziennej diety, od kolacji do testu, który wykonujemy rano na czczo minęło optymalnie 8-12 h. I najważniejsza sprawa, o której (na szczęście rzadko) Pacjenci nie są informowani - Po wypiciu roztworu glukozy przez 2 h nie wolno chodzić, bo test będzie niediagnostyczny i wówczas należy go powtórzyć. Niech Pani jeszcze sprawdzi, czy test odbył się zgodnie z obowiązującymi standardami, czyli spożyła Pani 75 g glukozy, a nie 50 g (kiedyś, przed laty stosowano taką dawkę, obecnie stosuje się 75 g, ale spotkałem się , na szczęście jest to kazuistyka, kiedy lekarze zlecali test z 50 g glukozy - wówczas test jest również do powtórzenia z użyciem 75 g glukozy. Jeśli spełniła Pani powyższe warunki, to podejrzewam, że ma Pani dostęp do jakiegoś niezbyt precyzyjnego glukometru - którym sprawdzała Pani glikemie przygodne. Więc nadaje się on do wymiany. Glukometry (ocena stężenia glikemii z krwi włośniczkowej) służą jedynie do monitorowania wartości glikemii, nie zaś do rozpoznawania cukrzycy. Do tego służą pomiary z krwi żylnej - na czczo (2x), przygodnej (1x) lub w teście OGTT z 75 g glukozy (wystarczy również 1 x). Możemy rozważyć jeszcze jedną opcję - co również się mogło zdarzyć, na szczęście takie przypadki zdarzają się rzadko - doszło do pomylenia próbek w laboratorium lub doszło do "technicznych błędów" przy oznaczaniu stężenia glukozy w teście. Zatem, jeśli ma Pani jakieś objawy sugerujące obecność cukrzycy proponowałbym dla pewności i Pani wewnętrznego spokoju powtórzenie testu w innym laboratorium.
Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz