Aktualne normy krzywej cukrowej

Witam, Chciałam zapytać jakie obecnie obowiązują normy w krzywej cukrowej? Bo słyszałam,że były jakieś zmiany. Wykonałam ten test 2 w 25 tc i moje wyniki mnie martwią a do lekarza mam za tydzień. Na czczo miałam 77 po podaniu glukozy 75g po godzinie wynik miałam 138 a po dwóch godzinach niestety 156. Czy pomimo diety z wiekiem ciąży poziom glukozy będzie wzrastal? Bardzo prosze o odpowiedz

Według obowiązujących obecnie norm PTD 2014 (nowych jeszcze oficjalnie nie wydano) cukrzycę ciążową rozpoznajemy przy glikemii w teście OGTT z 75 g glukozy >=153 mg/dl (po 2 godzinach) , a więc wg tej definicji ma Pani cukrzycę ciążową. Proszę udać się do diabetologa. Sądząc po glikemii na czczo i po godzinie (prawidłowe) na razie powinna wystarczyć dieta, a potem w praktyce różnie to bywa. Jeśli na diecie będzie miała Pani na czczo glikemie > 90, a 1 h po posiłkach > 120 mg/dl, to trzeba będzie zastosować małe dawki insuliny. Proszę odżywiać się zdrowo i jeśli ginekolog nie zakazał, to korzystać ze spacerów. Koniecznie musi Pani odbyć edukację dietetyczną. Wraz z okresem ciąży cukry mogą wzrastać, ale zdarza się, że kobiety z wynikiem OGTT jak u Pani do końca ciąży są wyłącznie na diecie i to wystarcza. Każdy przypadek jest inny. Proszę się nie denerwować i na spokojnie zapisać na wizytę u diabetologa.

Pozdrawiam serdecznie

Marek Derkacz