niski poziom glukozy po obciążeniu 75g
Witam. Troszkę poczytałam, bo podobne pytanie padło niedawno. Jestem w 24 tc, przed ciążą ważyłam 72 kg przy wzroście 172, teraz ważę 82 kg. Robiłam test obciążenia glukozą po 2 godz (75 g) i moje wyniki wyglądają następująco: na czczo 67, po obciążeniu - 61. Czy te wyniki nie są za niskie? Dodam, że w rodzinie występuje cukrzyca typu II (mój tata, jego mama i babcia ze strony mamy). Czy powinnam powtórzyć badanie? Pozdrawiam.
ponad rok temu

Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka
Witam!
Szkoda, że nie napisała Pani, z jakiego powodu do badania użyto 75 g glukozy (rutynowo w ciąży wykorzystuje się 50 g).
Wartość glukozy po obciążeniu mieści się w dolnej granicy normy (60-100 mg/dl). Nie kwalifikuje się jeszcze do hipoglikemii, ale rzeczywiście jest niepokojąco niska.
Możliwe, że w niedługim czasie rozwinie się u Pani hipoglikemia reaktywna (spadek poziomu cukru po posiłku). Przeważnie jest pierwszym zwiastunem rozpoczynającej się cukrzycy. Ma Pani również podwyższone ryzyko rozwoju tej choroby ze względu na obciążenie rodzinne. Rzadziej tego typu objawy powodują choroby endokrynologiczne lub guzy hormonalnie czynne.
Powinna się Pani zastanowić, czy jest narażona na inne oprócz genetycznych czynniki ryzyka cukrzycy, jak np. brak ruchu (otyłość można wykluczyć - BMI sprzed ciąży to 24).
Ponieważ ze względu na obciążenie rodzinne oraz dość niski poziom glukozy na czczo i po obciążeniu znajduje się Pani w grupie ryzyka rozwoju cukrzycy, powinna Pani raz w roku oznaczać poziom glukozy na czczo. Obecnie wyniki są prawidłowe. Nie ma potrzeby powtarzania badania podczas ciąży - służy ono wykrywaniu cukrzycy u ciężarnych, którą obecnie można wykluczyć.