Norma OB

Chciałabym się dowiedzieć, jaka jest norma OB dla kobiet w wieku 30 lat? W Internecie spotkałam się z różnymi normami. Podają, że 10, 12, 15, a nawet 20. Jakie jest Pani zdanie na ten temat?
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Prawidłowe OB dla kobiet poniżej 60 roku życia, wynosi 12 mm/h, u mężczyzn do 60 roku życia 8 mm/h. Nieco inaczej wygląda to u osób starszych: kobiety do 20 mm/h, mężczyźni do 15 mm/h. Wyższe wartości OB mogą być spotykane u niemowląt do 6 miesiąca życia (do 17 mm/h).

Warto wspomnieć, że podwyższone OB może mieć nie tylko związek ze stanem zapalnym, ale także u kobiet w okresie ciąży i połogu oraz w czasie stosowania doustnych hormonalnych leków antykoncepcyjnych.

Pozdrawiam serdecznie