Witam serdecznie,
w leczeniu tak zaawansowanego raka piersi stosuje sie przede wszystkim chemioterapię. W zależności od postaci raka piersi i jego cech czasami możliwe jest jeszcze leczenie hormonalne (w przypadku dodatniego receptora HER-2 - można zastosować lek T***).
Chemioterapia cały czas się rozwija. W tej dziedzinie prowadzi się wiele badań klinicznych z zastosowaniem nowych leków. Programy kliniczne są zazwyczaj realizowane w klinikach onkologii lub nowotworów piersi - przy uniwersytetach medycznych.
W przypadku przerzutów do płuc - w zależności od ich lokalizacji - istnieje jeszcze możliwość, tzw. termoablacji. Chirurg wkłuwa igłę w obszar guza i poddaje działaniu wysokiej temperatury, co powoduje niszczenie guza. Jest to jednak możliwe tylko w przypadku guzów dostępnych dla chirurga, czyli położonych obwodowo.
W ramach programów klinicznych realizowane są terapie eksperymentalne czyli takie, które nie weszły do kanonów leczenia raka piersi, a ich skuteczność nie jest udowodniona. Pacjent podpisuje specjalną zgodę na udział w takim badaniu. Takim rodzajem terapii eksperymentalnej jest podanie wysokich dawek chemioterapii, a następnie przeszczep szpiku. Dawki chemioterapii są tak wysokie, że w normalnych warunkach ich się nie stosuje, gdyż doprowadziłyby do uszkodzenia szpiku kostnego pacjenta. Stąd przed leczeniem pobiera się od pacjenta specjalną metodą komórki szpiku kostnego, a po leczeniu wprowadza je z powrotem do organizmu celem odbudowania szpiku. W tej sprawie najlepiej kontaktować się z Klinikami Hematologii - najlepiej we Wrocławiu albo Katowicach.
Wydaje mi się, że najlepiej będzie uzgodnić sposób leczenia z prowadzącym onkologiem. Onkolog będzie zorientowany, gdzie najbliżej można poddać się leczeniu eksperymentalnemu i pomoże w kontakcie z kliniką i przygotowaniu dokumentacji.
Pozdrawiam serdecznie