Nudności oraz słodki posmak w ustach przy tabletkach antykoncepcyjnych - o czym to świadczy?

Witam, cztery dni temu rozpoczęłam przyjmowanie drugiego listka tabletek. Tabletki rozpoczęłam przyjmować po 9 dniach a nie po 7 jak powinnam. Od dwóch dni mam nudności oraz słodki posmak w ustach. Przy pierwszym opakowaniu nudności wystąpiły przez 3 dni mniej więcej od 8 dnia przyjmowania leku. Tabletki nie stosuje jako antykoncepcję tylko jako środek leczniczy hirsutyzmu. Proszę o informację czy podane objawy mogą być związane z jakimś schorzeniem, czy powinnam zaprzestać przyjmowania leku, czy może dolegliwości te są normalne i nie ma potrzeby zmiany tabletek? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nudności mogą być skutkiem ubocznym stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Natomiast słodki posmak w ustach jest raczej niezwiązany z ich przyjmowaniem. Powinna Pani w pierwszej kolejności zbadać poziom cukru, aby wykluczyć cukrzycę. Jeśli nudności nie są szczególnie nieprzyjemne, nie stanowią dla Pani dużego problemu, to nie ma potrzeby odstawiania tabletek. Jeśli jednak efekt w postaci walki z hirsutyzmem nie jest w Pani przekonaniu warty cierpienia nudności w doświadczanym wymiarze, może Pani spróbować zmienić tabletki na zawierające inny progestagen lub rozważyć odstawienie ich w ogóle.

Pani problemy mogą się wiązać na przykład z PCOS, gdzie występuje podwyższony poziom androgenów, wpływających na nadmierne owłosienie oraz jednocześnie insulinooporność związana z podwyższonym poziomem cukru. Są to jednak jedynie domysły, które powinien potwierdzić lekarz ginekolog na podstawie badania, wywiadu i ewentualnych badań poziomu hormonów, a wcześniej należy zbadać poziom cukru we krwi.

Pozdrawiam serdecznie!