O czym mogą świadczyć takie wyniki moczu?

Witam. O czym mogą świadczyć bakterie, nabłonki płaskie agregaty leukocytów i śladowa ilość białka w moczu? Kobieta 25 lat.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pytanie nie jest precyzyjne. Wszystko bowiem zależy od tego, ile jest tych bakterii oraz jaki jest konkretny wynik pełnego badania moczu.

Czasem bowiem zdarza się, że w badaniu moczu pojawiają się śladowe ilości bakterii, które nie muszą stanowić problemu klinicznego.

Jeśli jednak bakterie są liczne, jest to najprawdopodobniej oznaką infekcji układu moczowego, którą należy leczyć. Najlepiej więc, gdyby udała się Pani na wizytę do lekarza rodzinnego wraz z konkretnym wynikiem badania moczu, który na podstawie kompletnego opisu zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Najprawdopodobniej konieczne będzie również wykonanie posiewu moczu, dzięki któremu możliwe jest rozpoznanie rodzaju bakterii.

Więcej informacji o bakteriomoczu znaleźć można w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bakterie-w-moczu-badanie-ogolne-bakteriomocz-w-ciazy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.