O czym świadczą wyniki badania glukozy u osoby w 25 tygodniu ciąży?

Badanie glukozy na czczo, 25 tydzień ciąży. Test 3 - punktowy, obciążenia 75 g glukozy. Wyniki: na czo 86 mg/dl po 1 h 183, po dwóch godzinach 125. Wynik na czczo i po 2 h są w bezpiecznych granicach normy, natomiast wynik po 1 h jest nieznacznie powyżej normy. O czym to może świadczyć? Czy jest to jakiś charakterystyczny objaw, czy może świadczy to o mniejszym zagrożeniu cukrzycą ciążową (w wielu ośrodkach wykonuje się tylko badania na czczo i po 2 h, i wg tych badań byłoby wszystko ok. A może przedstawione wyniki sa podstawą do powtórzenia badania.

Witaminy w ciąży

Lek. Michał Lenard

U osób nie będących w ciąży wykonuje się test obciążenia glukozą (OGTT) wykonując pomiary tylko na czczo i po dwóch godzinach. Jednak u kobiet w ciąży należy wykonać 3 pomiary: na czczo, po 1h i po 2h. Nawet jeden nieprawidłowy wynik upoważnia do rozpoznania cukrzycy ciążowej. Należy zwrócić się do swojego ginekologa, który zdecyduje o postępowaniu. Pozdrawiam!