O czym świadczy zwężenie stolca?

Witam. Mam 24 lata. Zawsze miałam problemy z załatwianiem się gdyż miałam spore twarde stolce. Załatwiałam sie raz na 2 dni. Jakiś czas temu zauważyłam że stolce się zwezyl. Ok 2 cm. Załatwianie poprawiło się. Wyprozniam się teraz dwa razy dziennie bez problemów. Byłam zadowolona dopóki nie przeczytałam że zwężenie stolca może być objawem raka odbytnicy. Miałam test na krew utajniona ujemny, usg brzucha ok. Nie mam zaparć biegunek nie boli mnie brzuch. Badanie palcem też ok. Czy man się martwić?

Pogąd, że zwężenie stolca może być objawem raka pochodzi z podręczników z IX i poczatków XX wieku. Dziś nie oznacza to niczego, jest zwykle związane z dietą lub zmianami w funkcji dna miednicy.