Oba płaty jednorodne, echogenicznie, miąższ bez ognisk zapalnych

Jak należy interpretować następujące wyniki badań tarczycy ? - Parametry z krwi (TSH, FT4, FT3, anty-TPO) w normie, anty-TG podwyższone (284 przy normie 115) - USG tarczycy - oba płaty jednorodne, echogenicznie, miąższ jest bez ognisk zapalnych, tarczyca o wymiarach 14x14x41 mm (4,3 ml) oraz 12x13x37 mm (3 ml). Czy przy izolowanym wysokim wyniku anty-TG i podanych wymiarach, ale bez zmian zapalnych w miąższu można stwierdzić schorzenie autoimmunologiczne ?

Aleksander Ropielewski

Na chwilę obecną nie można rozpoznać choroby tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Podniesiony poziom anty-TG występuje również u osób zdrowych.