Obecność angiomyolipoma nerki lewej

Wykryto u mnie badaniem USG obecność angiomyolipoma nerki lewej max. 10 mm. Proszę o więcej wiadomości na temat tego guza. Czy naprawdę jest łagodny? Danka

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, angiomiolipoma inaczej naczyniako-mięśniako-tłuszczak jest rzadkim łagodnym nowotworem wywodzącym się z tkanki tłuszczowej, mięśni gładkich i naczyń krwionośnych występującym najczęściej w nerce. W połowie przypadków guz jest pojedynczy, a w drugiej połowie pojawia się wieloogniskowo w powiązaniu ze stwardnieniem guzowatym. Małe angiomyolipoma wykrywane są przypadkowo w czasie badania USG, duże guzy mogą być objawowe z powodu krwotoków do guza. Guzy o średnicy mniejszej niż 3-4 cm są zazwyczaj jedynie okresowo kontrolowane radiologicznie, natomiast większe guzy leczy się embolizacją albo częściowym usunięciem nerki. Pozdrawiam.